Psykoterapicentrums vårkonferens har temat psykodynamisk diagnostik och äger rum den 12 april på Ersta konferens, hålltider 9:00–16:30.
Den psykiatriska diagnostiken är under förändring. En av de kanske mest spännande utvecklingslinjerna är att vi i och med det nya diagnossystemet ICD-11 ser hur den psykodynamiska/psykoanalytiska dimensionella personlighetsdiagnostik nu ersätter dagens kategoriska system. Utifrån detta finns det förnyad anledning att fördjupa och sprida kunskapen om det kliniska värdet av, och den vetenskapliga evidensen för, den mer strukturerade psykodynamiska diagnostiken.
Det är mot den bakgrunden vi i år valt att helt ägna Psykoterapicentrums vårkonferens åt det kanske mest beforskade och mest använda psykodynamiska diagnossystemet, nämligen Operationaliserad Psykodynamisk Diagnostik (OPD). OPD möjliggör både en reliabel och validerad modell för att bedöma personlighet och psykiska störningar och ger ett gott underlag till att planera interventioner. Vår förhoppning är att konferensen både ska leda till ökad kunskap i, och förståelse för, värdet med psykodynamisk diagnostik.

Stephan Hau
Thomas Rosén
Dagen inleds av professor och psykoanalytiker Stephan Hau, där han ställer frågan Vilken form av psykiatrisk diagnos vill vi ha? Vilka diagnossystem används i Sverige, hur har DSM och ICD utvecklats genom tiderna och vilka för- och nackdelar har en symptomorienterad diagnosansats? Vilka trender speglas i de aktuella utgåvorna av DSM-5 och ICD-11?
Därefter kommer psykolog och psykoterapeut Thomas Rosén att ge en översiktlig beskrivning av de olika axlarna i OPD-2, för att ge förståelse för vilken plats bedömning av personlighetsstruktur har i psykoterapi och behandlingsplanering.
Efter lunchen presenterar Thomas Rosén ett kliniskt fall och tillämpningen av OPD-2, med hjälp av en videoinspelad session.
Slutligen återkommer Stephan Hau, med en introduktion till OPD för barn och tonåringar (OPD-CA-2), och tydliggör skillnader mot OPD för vuxna, framför allt när det gäller ur utvecklingspsykologiskt perspektiv.
Avslutningsvis vill vi gärna ha en fri diskussion mellan publiken och presentatörerna kring dagens frågor.
Därefter är det som alltid trevligt mingel med dryck och tilltugg tillsammans med vänner och kollegor.
09:00 Välkommen! Teci Hill, ordförande och Peter Ankarberg, vetenskapligt ansvarig
09:15 Stephan Hau, Vilken form av psykiatrisk diagnos vill vi ha?
Vilken form av psykiatrisk diagnos vill vi ha?
10:15 Kaffe
10:45 Thomas Rosén, Beskrivning av de olika axlarna i OPD-2
12:15 Lunch
13:15 Thomas Rosén, Kliniskt fall-presentation, videosession
14:45 Kaffe
15:15 Stephan Hau, OPD-CA-2, barn- och ungdomsperspektiv
OPD-CA-2, barn- och ungdomsperspektiv
16:30 Fri diskussion mellan publik och föreläsare
17:00-18:00 Mingel
Stephan Hau är professor i klinisk psykologi vid Psykologiska institutionen, Stockholms universitet och psykoanalytiker (IPA, SPAF, DPV).
Forskningsintressen: Psykoterapiforskning, handledningsforskning och forskning om affekter. Senaste forskningsprojekt: Undersökning av icke-verbala interpersonella psykoterapeutiska interaktioner och deras effekter på behandlingsresultat med hjälp av AI och tidsserieanalys.
Chefredaktör för Scandinavian Psychoanalytic Review.
Kliniskt arbete som psykoanalytiker och psykoterapeut sedan 1999.
Thomas Rosén är psykolog, psykoterapeut och psykoterapihandledare, med över 20 års klinisk erfarenhet från främst vuxenpsykiatri, barn- och ungdomspsykiatri, skola samt missbruksvård. Tillsammans med Stephan Hau har han arrangerat utbildningar i OPD-2 samt OPD-2-CA sedan 2015.
Operationalized
Psychodynamic Diagnosis OPD-2
Manual of Diagnosis and Treatment Planning
OPD Task Force (Eds.)
Utgiven av Hogrefe

Vårkonferens 28 mars 2026
När det yttre blir inre

Höstkonferens 25 oktober 2025
"Love is in the air"
Vårkonferens 28 mars 2025
Barn unga och deras föräldrar

Höstkonferens 19 oktober 2024
Psykiatrins kris

Vårkonferens 12 april 2024
Psykodynamisk diagnostik

Höstkonferens 1 december 2023
Psykodynamisk psykoterapi i offentlig verksamhet

Vårkonferens 21 april 2023
Det omedvetna och drömmen

Höstkonferens 2 december 2022
Det omedvetnas betydelse i psykoterapi

Vårkonferens 1 april 2022
Psykodynamiska tidsbegränsade psykoterapier

Höstkonferens 12 november 2021
Psykodynamiska tidsbegränsade psykoterapier

Vårkonferens 16 april 2021
Psykodynamisk psykoterapi 2.0?

Höstkonferens 29 november 2019
Neurovetenskap och dynamisk psykoterapi

Vårkonferens 5 april 2019
Det omätbaras renässans

Höstkonferens 9 november 2018
Komplex problematik hos vuxna, barn och unga

Vårkonferens 16 mars 2018
TRAUMA

Höstkonferens 13 oktober 2017
Kvalificerad psykoterapi

Vårkonferens 31
mars 2017
Trauma i vår tid

Höstkonferens 1 oktober 2016
Psykoterapi som fungerar

Vårkonferens 2016
Psykoterapeutisk kompetens

Höstkonferens 2015
What's in it för me?

Vårkonferens 2015
Den omätbara människan

Höstkonferens 2014
Vad passar vem? Aktuell psykoterapiforskning

Vårkonferens 2014
Depression - till vilket pris?

Höstkonferens 2013
Psykodynamisk terapi i nytt ljus

Vårkonferens 2013
Den lidelsefulla människan

Höstkonferens 2012
Psykiatriseringen av själslivet

Vårkonferens 2012
Psykiatriseringen av själslivet

Höstkonferens 2011
Två dagar med ISTDP

Höstkonferens 2010
Patricia Coughlin

Psykoterapicentrum
c/o Föreningshuset
Lumaparksvägen 7, plan 7
120 31 Stockholm
info@psykoterapicentrum.se
Psykoterapicentrum
Styrelse
Stadgar
Medlemskap/ansökan
Vad arbetar vi med?
Hur arbetar vi?
Presentation in English
Dynamisk psykoterapi
Om psykoterapi
Om psykoterapeuter
Om
psykoterapiutbildning
Om
psykoterapiforskning
Arbetsgrupper
Aktuella skrivelser
Etik psykoterapeuter
Etik handledare
Handledning
-
Auktorisation
Informationsgrupp
Internationell
samverkan
Tidskriften Psykoterapi
Senaste numret
Lokalföreningar
Skåne
Stockholm
Västerbotten
Västra Götaland
Örebro
Konferenser
Konferenskalendarium
Sök en
psykoterapeut
Hitta annonser länsvis
Annonsera verksamhet
Sök en handledare
Bli medlem
Mina sidor
Copyright ©
Webmaster:
web@psykoterapicentrum.se